Kategorie:

Sztuka w domu, czyli jak ożywić wnętrze

Aranżując mieszkanie całą naszą uwagę przykładamy do doboru mebli, lamp, dywanów, zasłon, koloru ścian. Jednak gdy wszystkie elementy znalazły już swoje ostateczne miejsce, folia z mebli zostaje zdjęta a nowa wykładzina odkurzona okazuje się, że wszystko to nie wystarcza, że oczekiwany efekt jest tylko połowiczny a pomieszczeniu cały czas czegoś brakuje. I tutaj właśnie tworzy się przestrzeń dla tzw. detali, różnego rodzaju przedmiotów niepełniących funkcji użytkowej a tylko estetyczną, uzupełniającą kolory, faktury i kształty.

To właśnie te elementy są przysłowiową „kropką nad i”, to szczegóły, które nadają wnętrzu osobistego charakteru a jednocześnie najwięcej mówią o właścicielu mieszkania. Określają jego estetykę, upodobania, poczucie smaku, czasem wiele mówią o jego wiedzy i zamiłowaniach. Wskazują ulubione kierunki, artystów czy materiały.

Sztuka w domu, czyli jak ożywić wnętrze domu?

Wiele osób wątpi w swoje poczucie estetyki i obawia się zbyt osobistej ekspozycji, by nie narazić się na negatywne komentarze. W takim przypadku można oczywiście sięgnąć po pomoc fachowców i zaangażować projektanta wnętrz również do tej czynności, ale zdecydowanie lepiej jest, gdy mieszkanie ozdabia się detalami, które naprawdę się lubi, które kupuje się tylko dlatego, że wzbudziły nasz zachwyt.

Po pierwsze – ściany

Zdjęcia, plakaty, wszelkiego rodzaju druki można kupować w sklepach internetowych czy stacjonarnych specjalizujących się w tego rodzaju ofercie. Kupując je warto jednak dokładnie zaplanować miejsce, w jakim zostaną powieszone lub w jakim będą stały. Dopiero wyobrażenie dokładnej lokalizacji tak naprawdę da nam odpowiedź czy wybór był optymalny. W tym momencie najlepiej zdać się po prostu na siebie i swoje poczucie estetyki, ono z pewnością zadziała w postaci impulsu ostatecznej decyzji. Ta decyzja nastąpi, gdy poczujemy, że dana praca w naszym poczuciu porządkuje miejsce, sprawia, że wydaje się, że ono czekało tylko, by wprowadzić idealną harmonię.

Inaczej powinien wyglądać wybór grafiki limitowanej czy dzieła malarskiego. Oczywiście je również można kupować przez internet, ale te prace powinny być kupowane emocjonalnie. I nie ma tu znaczenia czy jest to dzieło młodego malarza, sygnowana kopia czy praca autora już uznanego. Gdziekolwiek zawiśnie w domu, na którejkolwiek ścianie „obroni się sama”. Jeżeli poszukujemy jednak pracy do powieszenia w określone miejsce należy pamiętać o wymiarach komponujących się z pozostałymi składnikami przestrzeni.

Jak zwielokrotnić efekt?

Dzieło sztuki nie wymaga efektów specjalnych, by podnieść jego walory, ale warto wykorzystać cechy pracy, tak je wprowadzić do aranżacji przestrzeni, aby one wszystkie razem wykreowały nową wartość estetyczną. Można wykorzystać kolorystykę pracy, by na zasadzie uzupełnienia lub kontrastu powstał nowy zestaw barw. W minimalistycznych mieszkaniach doskonale sprawdzą się dzieła nowoczesne, obrazy klasyczne będą się komponowały zarówno we wnętrzu klasycznym jak i we współczesnych mieszkaniach. Nie ma tutaj reguły, bardzo często bowiem lepszy efekt uzyskuje się wykorzystując przeciwieństwa i kontrasty niż miękkie uzupełnienia form i barw.
Nie tylko obrazy

Warto też pamiętać, że sztuka to nie tylko obrazy. Przestrzeń mieszkalną wspaniale wzbogacą ciekawe pamiątki z podróży, dobrze oprawione zdjęcia, ceramika, porcelana, szkło, tkanina, papier, minerały czy metale. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację, właściwej ekspozycji i oczywiście oświetlenia kierującego uwagę na dany przedmiot czy grupę obiektów.